Czujniki dymu z THERMOPTEK!
Czujniki dymu FireAngel z technologią THERMOPTEK!
Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy pożarów w gospodarstwach domowych w Polsce. Ogromna większość z nich ma miejsce w nocy, podczas snu, kiedy nie jesteśmy w stanie zaobserwować pojawiającego się dymu. Wynika to z faktu, że nasze zmysły w czasie snu naturalnie „wyłączają się”.
Dlatego jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed ryzykiem pożaru jest zastosowanie czujnika dymu, który ostrzeże nas na wypadek pojawienia się potencjalnego źródła ognia.
Jego skuteczność oraz czas reakcji są kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników.
Technologia THERMOPTEK
Technologia THERMOPTEK to unikalne i opatentowane rozwiązanie opracowane przez koncern SPRUE. Czujniki dymu wyposażone w technologię THERMOPTEK oprócz typowych sensorów optycznych posiadają również dodatkowe czujniki termiczne. Takie rozwiązanie daje możliwość szybszej reakcji na faktyczne źródła ognia, a jednocześnie pozwala uniknąć fałszywych alarmów (np. podczas palenia papierosów). Dzięki technologii THERMOPTEK użytkownicy uzyskują dwukrotnie krótszy czas reakcji, dając im szansę na podjęcie działań i bezpieczną ewakuację.
Optyczne czujniki dymu działają w oparciu o zasadę rozproszenia światła. Gdy dym dostaje się do komory optycznej znajdującej się wewnątrz czujnika, jego cząstki powodują rozproszenie światła podczerwonego wysyłanego pomiędzy fotodiodami. Zmiana ilości światła powoduje wzbudzenie alarmu dźwiękowego, sygnalizując użytkownikom rozpoznanie dymu a tym samym ryzyka pożaru. W tradycyjnych optycznych czujnikach dymu, wzbudzenie alarmu następuje dopiero przy osiągnięciu odpowiedniego progu, który określa norma EN14604. Dzięki zastosowaniu dodatkowych sensorów termicznych w czujnikach THERMOPTEK, mamy pewność szybszej reakcji na faktyczne źródła ognia, w porównaniu z innymi czujnikami optycznymi zgodnymi z normą EN14604.
Jak widać na powyższym wykresie, czujniki THERMOPTEK mają ponad dwukrotnie krótszy czas reakcji w porównaniu z tradycyjnymi optycznymi czujnikami dymu. Dodatkowa minuta w czasie reakcji czujnika, może okazać się kluczowa dla bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników.